Manuálu pro prvorodičky

Připravte se na porod pomocí našeho manuálu pro prvorodičky.

První porod představuje téměř pro všechny prvorodičky velký stres a také strach z neznámého. Popis zážitků některých maminek, které si již celým procesem prošly, nemusí být vždy tak povzbuzující, jak by se dalo očekávat. Nejlepším řešením je však samotná příprava, díky které budete vědět, co vás za pár měsíců čeká a nemine.

Zajistěte si místo v porodnici 

Pokud víte, že jste těhotná, na nic nečekejte a hned v první řadě si zajednejte místo v porodnici. Ještě předtím si dejte záležet na jejím výběru, který vám může dodat trochu jistoty – vždy je lepší znát prostředí, kde budete poprvé rodit.

Spolehnout se můžete například na reference svých známých či kamarádek, které vám doporučí porodnici, ve které rodily. Trochu času věnujte i menšímu průzkumu například na internetu, kde se můžete také dozvědět spoustu zajímavých informací, včetně recenzí od maminek, které služeb dané porodnice využily.

Pozornost věnujte zejména:

  • nabízeným předporodním kurzům (prohlídka porodnice, proškolení vás i tatínka atd.),
  • způsob porodu (některé porodnice nabízí i alternativní způsoby porodu),
  • možnosti doprovodu při porodu,
  • úspěšnost porodů v dané porodnici a její pověst,
  • přístup lékařů a asistentek k prvorodičkám.

Jelikož většinu „práce“ během porodu budete muset odvést vy sama, nebojte se informovat i na úplné maličkosti. Ptát se můžete například na to, zda vám bude povolena změna polohy při porodu či jaké léky vám budou poskytnuty pro tlumení bolesti – všechny tyto informace by vám měla porodnice poskytnout, pokud ne raději hledejte jinou. Jestli jste naopak spokojena, neváhejte a zaregistrujte se k porodu.

Přirozený nebo alternativní porod?

Již mnoho let se vedou spory o tom, jaký způsob porodu je nejlepší, přičemž na obou stranách barikády se najdou hlasy, které hlásají pouze vlastní pravdu. Již přibližně dvě stovky let, je za přirozený neboli klasický porod považován ten v porodnici či jí podobném zdravotnickém zařízení.

Postupem času se začaly objevovat i pojmy jako alternativní porod či alternativní porodnictví, které si získávaly čím dál tím více příznivců z řad nastávajících maminek. Problémem však je, že si pod nimi každý představuje úplně něco jiného.

Obecně se jedná o přístup, kdy je pozornost směřována nejen k dítěti, ale i samotné prvorodičce. Ona sama si pak může rozhodnout, jak bude rodit či za jakých podmínek k porodu dojde. Často je také diskutován porod doma, který může mít z určitých hledisek i fatální následky.

O tom, jak bude porod probíhat, rozhoduje i to, kdy rodí prvorodičky. Ideální je, když k porodu dojde během 39. až 40. týdne těhotenství. Existuje i spoustu příkladů předčasných porodů či případů přenášení, které při včasném zásahu lékařů nemusí být pro matku ani dítě nebezpečné.

Za alternativní přístupy jsou považovány například:

  • rooming-in – miminko je v pokoji matky umístěno 24 hodin od porodu,
  • porod do vody – rodička je po celou dobu porodu ve vodě,
  • porod v jiné poloze – žena si sama zvolí, jaká poloha jí bude při porodu vyhovovat.

Objednejte se na předporodní kurz

Nejlepší přípravou jsou předporodní kurzy, které může provozovat i samotná porodnice. Jejich prostřednictvím se dozvíte všechny důležité informace, které budete před i během porodu potřebovat. Do přípravy často patří i starost o miminko během šestinedělí.

Zapomenout byste neměla do kurzu zapojit i samotného tatínka, který tak bude vědět, jak se má zachovat v jednotlivých fázích těhotenství a porodu. Různé rady či tipy můžete získat i z online kurzů, čímž se vyhnete zbytečnému dojíždění do porodnice či jiné instituce.

Jedním z takových kurzů je i online kurz „Porod bez obav“ se zkušenou lektorkou Majkou Staňkovou. Ta vás provede celým porodem a také vás na všechny jeho fáze řádně připraví. Poradí vám například, jak vybrat porodnici, jak funguje bonding nebo jak probíhá šestinedělí. Kromě toho vás připraví na kontrakce a jejich pro dýchávání a zvládání s nimi spojeného stresu.

Správnou volbou je i kurz cvičení před porodem, díky kterému připravíte své tělo na zátěž, kterou si bude muset během porodu projít. Celý proces by poté měl být i mnohem jednodušší a pravděpodobně i rychlejší. Nikdo však nemůže vyloučit nečekané komplikace, o které se postará přítomný lékař.

Připravte si tašku do porodnice

Jedním z důležitých kroků je i příprava tašky do porodnice, kterou budete mít vždy po ruce. Když se miminko rozhodne, že se bude chtít dostat na svět, již nebudete mít čas na balení věcí do porodnice, takže se pokuste připravit s předstihem.

Seznam věcí, které byste si měla s sebou sbalit se většinou liší. Běžně se však řiďte pravidlem, že byste měla sbalit pouze to, co je skutečně nezbytné. Klíčové tak pro vás budou zejména hygienické potřeby, které budete během pobytu v nemocnici potřebovat. Přibalit si ale můžete i nějaké své osobní věci, které vám zpříjemní čas strávený na lůžku.

Na cestu do porodnice budete potřebovat:

  • košili,
  • pantofle,
  • doklady,
  • porodní plán,
  • lehký snack a pití.

Další věci, které byste si měla vzít s sebou, se budou lišit podle porodnice, ve které budete rodit. Některé poskytují například vložky a jednorázové kalhotky bezplatně, jiné naopak ne. Podobná situace je i u výbavičky pro miminko, kterou chtějí některé porodnice s předstihem a jiné ji vyžadují až po porodu. Každopádně nenechávejte nic na poslední chvíli a připravte se na vše, co vás před, během či po porodu může čekat.

CHCI VĚDĚT VÍC