Jak získat sebevědomí? Postavte se konečně svým strachům a nejistotám

I když se to nemusí na první pohled zdát, nízké sebevědomí může být větší problém, než by se dalo očekávat. Lidé s nedostatkem sebevědomí často trpí i jinými psychologickými problémy, které jim mohou postupem času začít ničit život. Právě proto je třeba začít tento problém řešit, co nejdříve. Jak získat větší sebevědomí a co ho naopak snižuje? Pojďme se na to podívat.

Problém může mít kořeny již v dětství

Naše sebevědomí se podobně jako náš charakter a další vlastnosti formuje již v dětství, kdy mají na nás vliv především rodiče. To, ale neznamená, že byste měli z vašeho nízkého sebevědomí vinit právě je. K nízkému sebevědomí mohou přispět i další faktory či křivdy, kterými jste si museli projít ve školce, škole či mezi svými kamarády.

Jak získat sebevědomí ve vztahu?

Bohužel si v životě nemůžeme vybrat v jakém prostředí a kolektivu se budeme zrovna pohybovat. Co však můžeme změnit je naše nastavení mysli, na kterém lze neustále pracovat. Naučit se tak můžete nejen to, jak věřit sami sobě, ale i to, jak získat sebevědomí ve vztahu, které prospěje nejen vám i vašemu partnerovi.

Náprava vašeho sebevědomí vás může posunout nejen ve vašem osobním, ale i pracovním životě. Se sebedůvěrou totiž přichází mnohem větší dravost a ambice, se kterými se nebudete bát zeptat například o navýšení platu či povýšení.

Uvědomte si své silné a slabé stránky

V první řadě budete muset poznat sami sebe, a to opravdu pečlivě. Zaměřte se tedy na své silné a slabé stránky, díky kterým se budete moci v svojí cestě zatím, jak získat sebedůvěru, posunout zase o kus dál.

Silné stránky budou představovat všechny dovednosti a vlastnosti, které jsou pozitivní a dokážete je naplno využívat. Můžeme sem například zařadit dobré komunikační schopnosti, schopnost udělat dobrý první dojem, kreativitu či pracovitost. Sepište si je všechny na papír a zapamatujte, budete se totiž o ně moci opřít kdykoli, kdy vás přepadne pocit beznaděje či méněcennosti.

Poté se zaměřte i na své slabé stránky a také je sepište na papír. V tuto chvíli je hlavní, abyste byli k sobě zcela upřímní a nebáli se přiznat si, že prostě nejste tak dokonalý, jak byste ve skutečnosti chtěli. V tomto případě se tedy bude jednat o seznam věcí, na kterých můžete v průběhu času pracovat.

Připravte se však na to, že se na něm naleznou i věci, které prostě změnit nedokážete. Vašim cílem ale nebude zbavit se všech slabých stránek, ale naopak je převýšit počtem těch silných. Pokud tedy přijdete na to, že disponujete velkým počtem slabých stránek, které nedokážete změnit, zkuste je nahradit novými dovednostmi či schopnostmi, které budete moci zařadit mezi silné stránky.

Nechte si poradit od odborníků

Jestliže se vám nedaří vyřešit otázku sebevědomí, a toho, jak ho získat, můžete se obrátit i na odborníky, kteří již o této problematice něco ví. Můžou vám poradit zaručené tipy a cvičení, které vám pomohou dosáhnout kýženého výsledku.

Existuje nespočet podpůrných skupin či kurzů, které vám s hledáním vašeho sebevědomí pomohou. V některých případech navíc nemusíte ani vytáhnout paty z domu. Doporučit vám můžeme například online kurz „Jak najít sebevědomí“ s lektorem Ivo Tomanem.

Ten vás provede celkem dvaceti lekcemi, ve kterých vás seznámí s teorií sebevědomí a strategiemi.

Získejte sebevědomí, vy na to máte.

TO CHCI